Recenze knih

Na stránce recenze knih, bychom chtěli otevřít diskusi o knihách.

Recenze knih – jednoduše

Kdo chce, může do komentáře napsat pár slov o knize, která ho zaujala, nebo i o knize, která jej zklamala. Na diskusní příspěvek je možno reagovat, to pro ty, kteří budou chtít něco doplnit, nebo mají odlišný názor.

Jak uvést hodnocení v recenzi knihy?

Napište nejprve autora, pak název knihy a potom svůj názor či pocit.

recenze knih

Děkujeme

7 názorů na “Recenze knih”

  1. B. A. Paris, Terapie, Motto, Praha 2022, zanr: thriller

    Kniha byla poutava od pocatku do konce. Precetla jsem ji za dva dny. Pribeh nema prilis mnoho popisnych momentu, presto z nej dycha atmosfera Anglie, zejmena Londyna. Je to psychologicky thriller, navzdory tomu ve Vas nezanecha tizive ci desive pocity jako nektere jine thrillery. Kniha, coz je vzhledem k zanru jasne, nekonci uplnym happy endem, ale nadeji na nove a lepsi zitrky hlavnich hrdinu urcite dava. Hlavni hrdinka se muze zdat naivni, v opacnem pripade by ale nevznikl tenhle pribeh. V budoucnu po knihach teto spisovatelky sahnu rada znovu. Pise velmi napinave.

  2. S. Jackson, Stříbrná cesta, Kalibr, 2019, žánr: thriller

    Děj této knihy je zasazen do maličkých vesniček uprostřed širých lesů na severu Švédska. Děj začíná vyprávěním o paralelně probíhajících příbězích dvou rodin. Jak plyne děj knihy, příběhy se vzájemně proplétají. Kniha je napínavá, smutná i poučná zároveň. Příběh obsahuje mnoho podnětů k zamyšlení, ať už týkajících se společnosti či rodinných vazeb a jejich vlivu na vnímaní sebe sama a utváření mezilidských vztahů. Pokud se tedy člověk zamyslet chce. Pokud ne, nemusí, i tak z knihy dostane dost – dobrodružství a (pro mne) docela nečekaný zvrat ke konci.

    Neumím odůvodnit proč, ale na knize je poznat, že je autorka ze Švédska. Byť se jedná o knihu jiného žánru, dýchlo na mne z ní to stejné, co z knih Astrid Lindgrenové či Brigy Tři lilie Olleho Mattsona.

  3. G. Hickova, Veterinarka, Jota, Brno 2019, zanr: biografie

    Spisovatelka v knize lici svuj profesni zivot veterinarky od studii az po prvni roky praxe v oboru. Nejedna se ovsem o nudny popis, ale poutave vypraveni. Kratke povidky o jednotlivych zvirecich pacientech jsou popsany podrobne, presto velmi poutave. Autorka neopomnela zminit take neprijeti jeji profese ze strany nekterych lidi (zejmena starsich muzu zijicich daleko od mest). Tento problem je bohuzel stale aktualni i v mnoha jinych profesich. Autorcin pristup, kdy je nad veci a hloupe poznamky a ustrnulou predstavu, ze veterinarem nemuze byt prece zena, ignoruje, naopak se snazi dokazat, ze svou praci zvladne stejne jako muzi, je rozhodne inspirativni. V mnohych pripadech jeji postoj hluboko zaryta dogmata rozbije. V knize se setkavame take s problematikou mnoziren, ale i s bezbrehou laskou ke vsem, i tem nejmensim, zivym tvorum. Kniha je zajimava, necha ctenare nahlednout do profese veterinare, a to velmi jemnym a citlivym slohem.

    Veterinarku si urcite prectu jeste nekdy znovu.

  4. Ivan Landsmann
    Pestré vrstvy , 1999
    1999 , Torst

    Na knihu jsem byla připravena, protože jsem nejprve vyposlehla rozhlasovou verzi, kterou v roce 2022 natočilo ostravské studio Českého rozhlasu se skvělým Norbertem Lichým, dnes již bohužel zesnulým……:-(. Na rozhlasovou verzi mě upozornil náš kamarád, který zažill havířské prostředí na vlastní kůži (mnohé výrazy nám vysvětloval) a hlavně měl knihu již dávnou přečtenou. Audio zpracování je, podle mého soudu,
    excelentí.
    Pestré vrstvy by si měl přečíst především každý, kdo pochází z Ostravsko-karvinské uhelné pánve, nejrozsáhlejší v České
    republice. Kniha nám dává obraz života, jaký na severní Moravě skutečně byl. Těžká, hlavně fyzicky, ale i psychicky náročná práce na šachtách, v železárnách, stojírenských provozech…..Vulgarita v sobě skrývala odvahu, únavu, ale i velká přátelství, solidaritu, odbornost, mnohdy i strach o život svůj nebo kolegy, kamaráda.
    Stojí za to si Pestré vrstvy přečíst.

  5. Miroslav Macek, Případ přelétavého starožitníka, XYZ Praha 2023, žánr: krimi

    Pokud jste starších ročníků a pamatujete si autora jako privatizátora z ODS i s jeho aférami, pak na ně zapomeňte. Do rukou se vám dostává moc milá knížka. Je radost ji číst, i když zápletka není nijak světoborná, co je důležité, je kvalitní počtení.
    Celá kniha připomíná kultovního Kyrila Bonfiglioli a jeho Charlieho Mortdecaie. Dostanete se do světa luxusu, bohatství a gourmetů, těch pravých labužníků. Roli detektiva zde zaujímá starožitník, který jak předchozí řádky už vysvětlily, se zajímá o krásné a staré věci, skvělá jídla, drahý alkohol a mladé, krásné dívky. Tolik nádherných a ochotných dívek během pár dnů, no má to někdo štěstí. Vynikající počteníčko a oddechová četba k vodě. Doporučuji.

  6. Patrik Rozkovec, Třetí tvář, Moravská Bastei MOBA,Brno 2012, žánr: krimi

    Příběh mladého středoškolského učitele Daniela na maloměstě (Trutnov) a jeho lásky k Julii. Celý děj je poněkud naivně vyprávěn Danielem. Danieleova životní láska Julie je zavražděna. Daniel je hlavní podezřelý, i když policie zjišťuje jeho alibi. Jeho nastávající Markéta se s ním rozchází a Daniel začíná pátrat. Celé vyprávění připomíná dívčí román a asi nebude snadným oříškem pro některé mužské čtenáře, naopak ženy knihu určitě přečtou jedním dechem. Pro mne velké překvapení, kniha je dobře napsaná (i když ti, co preferují americké krimi, budou z počátku na vážkách), baví až do konce.

Zapojte se do diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Přejít nahoru