Rush – hardrock z Kanady a „Zóna soumraku“

Kanadská rocková formace RUSH a Zóna soumraku

Rush, The Twilight Zone (Sci-Fi, Fantasy)

– geneze textu „Zóna soumraku“

Geddy Lee (bass guitar and vocal, na foto vlevo) a Alex Lifeson (guitar), texty napsal Neil Peart (drums, uprostřed)

Rush hraje ve složení:

Geddy Lee – baskytara, zpěv, akustická kytara, syntezátor

Alex Lifeson – akustické a elektrické kytary, doprovodný zpěv, basové a syntetizérové pedály,

Neil Peart – bicí nástroje (+ zemřel 7. 1. 2020, Profesora jak mu říkali obdivovala a učila se od něj spousta bubeníků viz Mike Portnoy z Dream Theater, či Dave Grohl z Nirvany a Foo Fighters, bubeník z Metallicy Lars Urlich uznával podíl Pearta na slávě Metallicy a byl mu i na pohřbu)

Tato trojka vydala dosud asi dvacet alb. Dvě jejich desky se ocitly na seznamu „1001 Albums You Must Hear„. Je to právě koncepční LP –  2112 (z něhož jednu skladbu zde v blogu uvádím) a skvostné 8. studiové album: Moving Pictures (z roku 1981). Mezi „100 Greatest Heavy Metal Albums of All Time“ stojí LP Moving Pictures na 43. místě.

Rush Moving Pictures 2112

Alba skupiny Rush na CD – zleva: 1. Moving Pictures a 2. 2112

Píseň The Twilight Zone pochází právě z alba 2112 kanadské rockové skupiny Rush, které vyšlo v roce 1976. Neil Peart, bubeník a textař skupiny Rush, byl velkým fanouškem seriálů The Twilight Zone.

Byl to právě Neil Peart, kdo napsal text písně The Twilight Zone podle dvou dílů stejnojmenného seriálu: Will the Real Martian Stand UP (první sloka – povstane prosím pravý marťan?) a Stopover in a Quiet Town (druhá sloka – zastávka v tichém městě).

Seriál – The Twilight Zone

The Twilight Zone je název pro americký seriál vytvořený Rodem Serlingem, který běžel od roku 1959 do 1964 v pěti sériích.

Epizody seriálu mají různé žánry (psychologický horor, fantasy, science-fiction, dobrodružné a psychologický thriller) a jsou typické pro svůj morbidní závěr či neočekávaný zvrat na konci příběhu, který bývá doplněn morálním poučením. Vzájemně na sebe nenavazují, některé se zabývají nadpřirozenem, jiné jsou futuristické, Kafkovské či vyprávějí o jinak neobvyklých událostech. O postavách, které se s výše uvedenými nevysvětlitelnými událostmi setkávají, se říká, že vstupují do The Twilight Zone (zóny soumraku).

Seriál se stal úspěšným a přivedl tak mnoho Američanů k poznání do té doby neobjeveného světa sci-fi a fantasy.

The Twilight Zone je populární dodnes i u nás. Na ČSFD je hodnocen 84%.

Epizody, které se staly podkladem textu písně The Twilight Zone od skupiny RUSH

Epizoda amerického seriálu Will the real Martian Stand up

 

Will the Real Martian Stand UP

(Povstane prosím pravý marťan?)

je 64. epizoda výše uvedeného amerického seriálu, která byla vysílána v roce 1961. Příběh popisuje vyšetřování zaburácení v lese, které bylo neznámou svědkyní popsáno jako přistání létajícího talíře. Stopy vedoucí z místa „nehody“ končí v silniční jídelně, ve které čekají cestující z autobusu na povel, že došlo ke spuštění zdvihacího mostu a je bezpečné přejet řeku. Jedinými zákazníky silniční jídelny jsou pasažéři autubusu. Řidič autobusu trvá na tom, že cestujících je pouze šest. V jídelně se nachází ale sedm lidí. Jeden z cestujících, podnikatel, trvá na tom, že cestujících bylo sedm.

Mezi cestujícími panuje nedůvěra. Podezření padne na zvláštního starého muže a na podnikatele. Policisté se postaršího pána snaží identifikovat, ale on odpoví, že si nechal doklady v kosmické lodi. Nevěda, zda se mimozemšťan odhalil nebo si stařec udělal legraci, zeptali se jej strážci zákona na nedávného vítěze amerického mistrovství v baseballu. Stařec odpověděl správně bez mrknutí oka, což z něj smylo podezření.

Najednou se sám od sebe zapíná a vypíná jukebox. Zablikala světla. Cukřenka na stole explodovala.

Policisté vytáhli zbraně, v tom zazvonil telefon. Volající informoval cestující, že most je připraven k přejetí. Řidič měl ovšem pochybnosti. Všichni návštěvníci silniční jídelny ji opustili společně.

Krátce na to se do jídelny vrátil podnikatel. Sdělil kuchaři, že most přese všechno nebyl k přejetí připraven a zřítil se. Policisté a všechni ostatní cestující nehodě podlehli.

Kuchaři to nedá a zeptá se podnikatele, jak je možné, že se dostal z vody, přitom na něm není jediná kapka vody. Podnikatel odhalí třetí ruku. Vysvětlí, že uplatnil lest, aby se jeho oblečení zdálo suché. Byl strůjcem i ostatních divných událostí včetně telefonického hovoru, který utvrdil řidiče autobusu, že je bezpečné přejet most. Podnikatel není žádný businessman, ale marťanský zvěd z Marsu, který byl seslán na zem jako součást plánu kolonizovat planetu Zemi.

Kuchař se ale nenechá zastrašit. Sejme si z hlavy papírovou kuchařskou čepici. Odhalí tak své třetí oko na čele a prohlásí, že sám je z Venuše. Kuchařovi lidé zastavili přijíždějící marťany a brzy dorazí, aby začali kolonizovat Zemi. Kuchař se směje vyděšenému marťanovi a epizoda končí…

Stopover in a Quiet Town

(Zastávka v tichém městě)

je 150. epizoda seriálu The Twilight Zone, vysílaná v roce 1964.

Manželský pár se probudí v cizím domě. Pamatují si pouze, že se minulou noc hodně opili na párty. Cestou z akce pohltila jejich auto temnota.

Ocitají se v domě plném rekvizit. Telefon bez připojení, skříňky, mající pouze čelní stranu, lednička plná plastových potravin.

Slyší dívčí smích. Vyjdou ven, aby našli dítě. Místo toho se před nimi rozprostře horizont opuštěného města. Vidí vycpanou veverku na falešném stromě. Hledají pomoc v prázdném kostele. Rozezvoní zvony, doufajíc, že jim někdo přijde pomoci. Nikdo se ale neobjeví. Hluboce zklamaní manželé vidí jen umělou krajinu, trávu z papírmaše.

Zoufalá a rozčilená žena si začne myslet, že se cestou domů třeba vybourali a jsou v pekle. V tom uslyší zapískání vlaku. Dostanou naději, že z opuštěného města najdou cestu ven. Pospíchají na nádraží, nastoupí do úplně prázdného vlaku. Záhy zjistí, že vlak jezdí v kruhu. Vystoupí na další zastávce a jsou zpátky na místě, ze kterého vyjeli.

Pár se vrátí do centra města. Opět slyší dívčí smích. Padne na ně stín. Utíkají přímo do dlaně obřího děvčete. Maminka holčičce říká: „Zlato, chovej se opatrně k domácím mazlíčkům. Tvůj otec je nesl celou cestu ze Země.“ Po rozkazu matky, vrací obří holčička manželský pár zpět na pevnou zem. Manželé vidí z ruky dítěte železniční trať, která kopíruje hranice umělého městečka na hraní.

K smrti vyděšený manželský pár klopýtavě pokračuje v běhu svého prapodivného „života“. Diváci jsou v podtextu varováni před jízdou autem pod vlivem alkoholu.

Obě epizody najdete na YouTube v angličtině (dá se jim dobře rozumět). Mohou se Vám zdát lehce naivní, ale nezapomeňte, že jsou staré už více než 50 let.

Text písně: The Twilight Zone

The Twilight Zone Zóna soumraku

A pleasant faced man steps up to greet you

Příjemně se tvářící muž vykročil, aby Tě pozdravil

He smiles and says he’s pleased to meet you

Usmál se a řekl: „Těšilo mě.“

Beneath his hat the strangeness lies

Pod jeho kloboukem je (leží) něco divného

Take it off, he’s got three eyes

Sejmi mu ho, má tři oči

Truth is false and logic lost

Pravda je neplatná a logika ztracená

Now the fourth dimension is crossed…

Je překročena čtvrtá dimenze…

You have entered the Twilight Zone

Vstoupil jsi do zóny soumraku

Beyond this world strange things are known

Za tímto světem se dějí (jsou známy) divné věci

Use the key, unlock the door

Použij klíč, odemkni ty dveře

See what your fate might have in store…

Zjisti, co se skrývá ve Tvém osudu…

(co Tvůj osud může mít na skladě)

Come explore your dreams‘ creation

Pojď prozkoumat tvorbu svých snů

Enter this world of imagination…

Vstup do světa fantazie…

You wake up lost in an empty town

Budíš se ztracený v prázdném městě

Wondering why no one else is around

Žasnoucí, proč kolem Tebe nikdo není

Look up to see a giant boy

Vzhlédni, abys viděl obra

You’ve just become his brand new toy

Právě ses stal jeho zbrusu novou hračkou

No escape, no place to hide

Není úniku, místa, kde by ses schoval

Here where time and space collide

Tady, kde se střetává čas a prostor

You have entered the Twilight Zone

Vstoupil jsi do zóny soumraku

Beyond this world strange things are known

Za tímto světem se dějí (jsou známy) divné věci

Use the key, unlock the door

Použij klíč, odemkni ty dveře

See what your fate might have in store…

Zjisti, co se skrývá ve Tvém osudu…

(co Tvůj osud může mít na skladě)

Come explore your dreams‘ creation

Pojď prozkoumat tvorbu svých snů

Enter this world of imagination…

Vstup do světa fantazie…

Pozn.: Jedná se o doslovný překlad.

2112 je jedním ze dvou alb skupiny Rush zapsaných v seznamu 1001 alb která musíte slyšet dříve než zemřete. V roce 2006 bylo album zvoleno posluchači rozhlasové stanice Planet Rock jako nejlepší album skupiny.

Rush 2112 celni strana

Čelní strana LP

Album 2112 je sedmidílnou suitou, kterou napsali členové kapely a text Neil Peart vyznavač THE TWILIGHT ZONE

Rush 2112 stred

Vnitřní část přebalu LP

#kanadskýrock #hardrock #metal #sci-fi #thetwilightzone #rush

Rush 2112 zadni strana

Zadní strana LP

3 názory na “Rush – hardrock z Kanady a „Zóna soumraku“”

  1. Bubeník Rush Neil Peart podlehl 7. ledna 2020 rakovině. Svůj smutek a vděk vyjádřili hudebníci z kapely Metallica, kterým v začátcích hodně pomohl. Dále Judas Priest, King Diamond, Kiss a ze starých kapel Black Sabbath, Zak Wylde. Ozval se i kanadský premiér – Rush jsou držitelé vysokého státního vyznamenání. Skvělý bubeník, textař, motorkář a rocker odešel. RIP

Zapojte se do diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru